Przejdź do treści
Dołącz do nas 
Polski Związek Niewidomych
Okręg Kujawsko-Pomorski
22 marca 2023,
Katarzyny, Bogusława, Kazimierza
« wstecz
A+ | A- | reset   kontrast | wyłącz obrazki

Krótki i szczegółowy opis drogi od autobusowego przystanku na Alei Powstańców Wielkopolskich przy sklepie „Lidl”, do siedziby PZN i do Ośrodka Rehabilitacji „Homer” wejściem głównym.

Oto krótki opis drogi do siedziby Koła i Okręgu PZN.

Gdy już będziesz przy wiacie przystanku koło „Lidla” (czyli kiedyś przy furtce) idź chodnikiem do przodu około 120 półmetrowych kroków, by skręcić w prawo na wąski chodnik pomiędzy trawnikami. Idź nim prosto 60 kroków do prostopadle biegnącego chodnika, przechodząc wąską jezdnię bez żadnej sygnalizacji, którą samochodami dojeżdżają do Lidla, do Hotelu Homer i do PZN. Idąc tym chodnikiem w prawo, mając z prawej strony barierkę, która po 15 krokach skręca w lewo, bezpiecznie dojdziesz po około 170 krokach do końca barierki i do dwumetrowej strefy wyraźnych guzków na chodniku. Gdy od tego miejsca pójdziesz na godzinę pół do drugiej – dojdziesz do automatycznie rozsuwających się drzwi docelowego budynku.

Za drzwiami idź w prawo 10 kroków do windy. Na pierwszym piętrze otworzy się winda z drugiej strony. Po wyjściu idź w lewo, znów w lewo i długim, wąskim korytarzem w prawo ponad 30 m. Po prawej stronie będą obrajlowione nad klamką drzwi nr 113 i 111 do pomieszczeń Okręgu PZN, a za rogiem prawie na końcu korytarza – pokój 110 – do Koła Powiatowego PZN.

Na drzwiach (drukiem zwykłym i brajlowskim) są napisane następujące dni i godziny dyżurowania członków zarządu Koła:

Do końca października 2020 roku

we wtorki i czwartki od godziny 10. do 14. przyjmujemy składki,

a w środy od godziny 10 do 15. przyjmuje tylko prezes Koła.

Szczegółowy opis drogi od przystanku autobusowego przy sklepie „Lidl” do PZN i Ośrodka Homer wejściem głównym.

Gdy już będziesz przy wiacie przystanku autobusowego na Alei Powstańców Wielkopolskich przy Lidlu (czynnym od grudnia 2019), czyli przy Ośrodku Rehabilitacji „Homer” i PZN do głównego wejścia najpierw idź chodnikiem do przodu.

(Główne wejście do budynku w linii prostej będzie w odległości około 130 metrów na godzinie 3).

Idąc od wiaty przy trawniku do przodu 35 kroków, w prawo biegnie pomiędzy trawnikami metrowej szerokości chodnik prowadzący właściwie do sklepu Lidl, ale też można nim dojść do Homera przechodząc przez parking, czyli lawirując pomiędzy samochodami, a więc odradzam.

Bezpieczniej i prawidłowo będzie, gdy pójdziesz do następnego podobnego chodniczka oddalonego od wiaty około 120 półmetrowych kroków.

(Uwaga! Po drodze od wiaty do tego wąskiego chodnika po prawej stronie chodnika czasami parkują elektryczne hulajnogi).

Gdy skręcisz w prawo na ten wspomniany drugi chodniczek, po obu jego stronach będzie trawa bez krawężników. Po 25 krokach, blisko przy chodniku, po lewej stronie będzie początek paczkomatu, czyli szafy wysokiej na 2 metry i długiej na 20 kroków z wieloma skrytkami. Gdy ją miniesz, idąc nadal prosto po 15 następnych krokach będziesz na wąskim chodniku prowadzącym w prawo do PZN.

Uwaga! Na tym ostatnim odcinku (czyli 5 kroków za paczkomatem) będziesz przechodzić przez wąską, prostopadle biegnącą bez żadnej sygnalizacji jezdnię, którą do Lidla albo do hotelu Homer dojeżdżają samochodami.

Gdy ją przejdziesz dokładnie prosto trafisz na 4-metrowa lukę pomiędzy barierkami oddzielającymi jezdnię od chodnika biegnącego przy wysokiej barierce tylko w lewo albo w prawo.

W tym miejscu, na szerokość wspomnianej luki jest obniżony chodnik, więc gdybyś nie zauważył, że już na niego wszedłeś i poszedł 2 kroki dalej dojdziesz do krawężnika, za którym jest trawa i kamyki. Chodnik z barierką prowadzi w lewo 40 kroków do ulicy Wybickiego, a w prawo – do PZN i hotelu Homer.

Od tego miejsca droga jest bezpieczna i łatwa, zbudowana celowo dla osób zmierzających pieszo do PZN, Ośrodka Rehabilitacji i Hotelu Homer.

Idź więc w prawo 170 kroków, czyli do końca wysokiej barierki, która będzie po prawej stronie.

(Uwaga! po 15 krokach barierka skręci i poprowadzi w lewo, a chodnik będzie łagodną pochylnią w górę).

Po lewej stronie chodnika na całej długości biegnie przydatny krawężnik, a zanim trawka, kamyczki i krzewy. Wzdłuż barierki biegnie wąska dojazdowa jezdnia prowadząca do hotelu Homer i PZN.

Gdy barierka się skończy, poczujesz pod stopami na ponad dwumetrowej strefie chodnika wyraźne guzki a dalej chodnik się obniży, a jeszcze dalej się skończy krawężnikiem.

Od strefy z guzkami Idź na godzinę drugą albo pół do drugiej by przejść wspomnianą wąską jezdnię i wejść ukośnie na chodnik. Dojdziesz do automatycznie rozsuwających się z prawej strony drzwi ośrodka, hotelu Homer i PZN, albo dojdziesz do ściany docelowego budynku, wówczas skręcając nieco w lewo ściana poprowadzi do wejścia.

Za daleko wzdłuż ściany przypadkiem nie pójdziesz, bo na wprost prostopadle jest barierka, która nie pozwoli pójść dalej.

Gdy wejdziesz do budynku znajdziesz się w holu. Gdy pójdziesz 10 kroków na godzinę pół do pierwszej po prawej stronie będzie okienko recepcji hotelu.

Szczegółowo droga od drzwi wejściowych, czyli z holu windą do siedziby PZN.

Niewidomym (nie znającym terenu( odradzam do PZN iść schodami, bo droga jest zawiła.

Aby dotrzeć do PZN, po wejściu do holu od razu idź w prawo 10 kroków do windy. Przyciski są przy ścianie po prawej stronie na wysokości 120 centymetrów albo alternatywnie na wysokości 80 centymetrów. Czasami winda jest otwarta. Obrajlowione przyciski wewnątrz są na lewej ścianie windy w dwóch kolumnach. Licząc od dołu w lewej kolumnie jest 1, wyżej jest litera A czyli aula, wyżej jest 3.

Prawa kolumna: 0, 2, 4.

Po drugiej stronie windy jest drugie wyjście, którym się wychodzi na piętrze 1, aby dotrzeć do siedziby PZN. Przy tej windzie są również identyczne przyciski w dwu kolumnach.

Gdy wyjdziesz z windy, do PZN idź następująco:

w lewo i od razu znów w lewo 10 kroków korytarzykiem i w prawo długim wąskim korytarzem prawie 100 kroków. Wszystkie pokoje w tym korytarzu są tylko po prawej stronie. Na końcu korytarza jest stół i krzesła, a 4 kroki wcześniej za rogiem we wnęce będzie pokój Koła Powiatowego nr 110. Do biura Okręgu należą (również nad klamką obrajlowione) 111 i 113.

Idąc długim korytarzem, licząc od początku po drodze będziesz po 25 krokach mijać po prawej stronie zamknięte drzwi na klatkę schodową, a po lewej – otwarte wejście do łącznika, którym można dojść do auli i pomieszczeń dydaktycznych Ośrodka Rehabilitacji. W łączniku tym są fotele, stół i pianino.

Opis holu przy recepcji.

 Gdy od rozsuwanych drzwi wejściowych w holu od razu pójdziesz 10 kroków w prawo dojdziesz prosto do windy.

 – Gdy od wejścia do holu pójdziesz 6 kroków na godzinę 10 dojdziesz do foteli przy niskim stole.

 – Gdy od wejścia do holu pójdziesz 10 kroków prosto (raczej na godzinę 1), po prawej stronie będzie recepcja hotelu Homer,

Opracował: Marek Andraszewski

Polski Związek Niewidomych - Okręg Kujawsko-Pomorski © 2009 - PC-Expert