Przejdź do treści
Dołącz do nas 
Polski Związek Niewidomych
Okręg Kujawsko-Pomorski
23 września 2020,
Bogusława, Tekli, Liberta
« wstecz
A+ | A- | reset   kontrast | wyłącz obrazki

Opis pięciu dróg (czyli od 4 przystanków autobusowych i tramwajowego) dotarcia do nowej siedziby ośrodka rehabilitacji „Homer”, do pomieszczeń biura PZN okręgu kujawsko-pomorskiego i do bydgoskiego koła powiatowego PZN.

Uwagi!

Odległości odcinków dróg podaję w postaci odpowiedniej ilości średniej wielkości (półmetrowych) kroków dla wyobrażenia sobie przestrzeni do przebycia, a nie po to, by koniecznie je liczyć. Jednak, poruszając się w niektórych trudnych obszarach miejskich, warto mieć policzone kroki. Od września 2018 do ośrodka Homer nie można, tak jak dawniej, wejść przez furtkę przy przystanku autobusowym dla nr linii 65, 68 i 64. W miejscu budynku frontowego od strony Alei Powstańców Wielkopolskich, w którym się mieściły biura okręgu PZN i łącznika łączącego ten budynek z hotelem są budowane obiekty handlowe sklepu „Lidl”, który będzie otwarty we październiku 2019 r., być może wcześniej. Biura okręgu i koła powiatowego PZN mieszczą się na pierwszym piętrze hotelu, a pomieszczenia dydaktyczne ośrodka rehabilitacji „Homer”, na pierwszym piętrze w okolicy auli, czyli nad stołówką. Ostatnie odcinki wszystkich opisanych dróg są tymczasowe. Prawdopodobnie w październiku będzie możliwość opisania nowej ustalonej drogi, tzn. gdy już będzie otwarty sklep „Lidl”. Do budynku hotelowego obecnie można dojść tylko od strony ulicy Józefa Wybickiego 14.

1. Krótki i szczegółowy opis drogi do siedziby PZN i ośrodka Homer, od autobusowego przystanku na Alei Powstańców Wielkopolskich przy już nieczynnej furtce, (z którego można pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Leśna).
2. Krótki i szczegółowy opis drogi od przystanku autobusowego na Alei Powstańców Wielkopolskich-Kardynała Wyszyńskiego, czyli przy „Biedronce” (jadąc od strony dworca kolejowego Bydgoszcz Główna), do budynku hotelu ośrodka rehabilitacji, w którym mieści się również siedziba PZN.
3. Droga do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN od przystanku autobusowego Powstańców Wielkopolskich-Lelewela, jadąc od strony dworca kolejowego Bydgoszcz Główna albo Bydgoszcz Leśna.
4. Skrócony i szczegółowy opis drogi do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN, od przystanku autobusowego na Powstańców Wielkopolskich-Wyszyńskiego, znajdującego się naprzeciw „Biedronki”, z którego, autobusami nr 71 lub 77, można pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.
5. Droga do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN, od przystanku tramwajowego na ulicy Chodkiewicza przy ulicy Wybickiego.

1. Krótki i szczegółowy opis drogi do siedziby PZN i ośrodka Homer, od autobusowego przystanku na Alei Powstańców Wielkopolskich przy już nieczynnej furtce, (z którego można pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Leśna).

Krótki opis drogi

Gdy wysiądziesz na przystanku Alei Powstańców Wielkopolskich przy ośrodku rehabilitacji „Homer” i PZN (czyli przy furtce, przez którą kiedyś można było wejść do już nieistniejącego frontowego budynku ośrodka), idź chodnikiem do przodu 100 kroków, czyli do wąskiej ulicy Józefa Wybickiego. Skręciwszy w prawo, idź około 300 kroków do Wybickiego nr 14. Skręć znów w prawo i wejdź przez otwartą metalową bramę w ogrodzeniu. Tędy wjeżdżają też samochody by parkować przy ośrodku.
Nie ma krawężników, więc idź prosto 40 kroków jezdnią, a następnie 70 kroków łukiem w prawo, wówczas po lewej stronie, ukośna poręcz poprowadzi w lewo do wejścia przez automatycznie rozsuwające się drzwi do budynku hotelu.
Obecnie, głównie na pierwszym piętrze hotelu, znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.

Szczegółowy opis drogi

Gdy wysiądziesz na przystanku Alei Powstańców Wielkopolskich przy ośrodku rehabilitacji „Homer” i PZN (czyli przy furtce, przez którą kiedyś można było wejść do już nieistniejącego frontowego budynku ośrodka), idź chodnikiem do przodu 100 kroków, czyli do wąskiej ulicy Józefa Wybickiego bez żadnej sygnalizacji.
Z tego miejsca w prawo idź około 300 kroków do Wybickiego 14.
Niewidomym jednak proponuję najpierw przejść przez nią i wówczas skręcić w prawo, by iść lewą stroną ulicy Wybickiego. po 120 krokach przejdź bardzo wąską ulicę Powstańców Śląskich z wyraźnymi krawężnikami ale bez żadnej sygnalizacji.
Gdy po następnych 180 krokach dojdziesz do betonowego kwadratowego słupa latarni, stojącego pół metra od płotu, czyli pionowych kwadratowych szczebli, przejdź koniecznie od razu, albo nieco wcześniej, prostopadle na drugą stronę jezdni.
(Uwaga! Nie pomyl się, bo 60 kroków wcześniej, od wspomnianego słupa latarni, 30 centymetrów od płotu, stoi betonowy słup, za którym, w odległości 10 cm, stoi okrągły słup. W tym miejscu płot, to siatka ogrodzeniowa).
Po przejściu jezdni idź chodnikiem w lewo. Po około dwóch krokach wyczujesz obniżenie chodnika, czyli na wejście i na wjazd przez otwartą bramę w prawo, na posesję nr 14, za którą jest budynek ośrodka rehabilitacji.
Po wejściu idź jezdnią 40 kroków prosto, następnie wzdłuż prawego krawężnika i trawnika łukiem w prawo prawie 70 kroków do wejścia do hotelu, przechodząc w połowie tego odcinka na lewą stronę jezdni, na wąski chodnik. Po lewej stronie będzie początek ukośnie prowadzącej poręczy 3 metry w lewo, do automatycznie rozsuwających się drzwi. 7 kroków na godz. pół do drugiej będzie recepcja.
Obecnie, na pierwszym piętrze hotelu znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.
Uwaga! Z przystanku, na którym wysiadłeś, autobusami linii 65 i 68 można bez przesiadki pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Leśna, a Autobusem linii 64, można pojechać na Osiedle Błonie albo wysiąść na ulicy Trzeciego Maja przy ośrodku imienia Braille’a, albo na Rondzie Jagiellonów.
Aby z tego przystanku dojechać do dworca Bydgoszcz Główna, należy 1 przystanek pojechać obojętnie którym autobusem i z tego samego przystanku, czyli na Powstańców Wielkopolskich przy Lelewela (czyli 50 metrów za Lelewela), pojechać autobusami nr 71 lub 77. Przypominam, że miejskie autobusy stają jeden za drugim, a przed dworcem Bydgoszcz Główna – jeden za drugim nawet po 3.

2. Krótki i szczegółowy opis drogi od przystanku autobusowego na Alei Powstańców Wielkopolskich-Kardynała Wyszyńskiego, czyli przy „Biedronce” (jadąc od strony dworca kolejowego Bydgoszcz Główna), do budynku hotelu ośrodka rehabilitacji, w którym mieści się również siedziba PZN.

Krótki opis drogi.

Gdy wysiądziesz z autobusu, ośrodek rehabilitacji i siedziba PZN będzie prawie 500 metrów wstecz po drugiej stronie ulicy (uwaga, nie kroków). a więc najpierw trzeba się cofnąć do ulicy Józefa Wybickiego około 270 metrów i w prawo iść nią 150 metrów do Wybickiego 14 i po wejściu przez otwartą bramę dojść 50 metrów do celu.

Nieco szczegółowiej.

Po wyjściu z autobusu idź następująco:
Wstecz 30 kroków, w prawo przez jezdnię, w lewo 130 kroków do wiaty autobusowej, prosto 70 kroków, plus w prawo 30 do przejścia z udźwiękowioną sygnalizacją, w lewo przez niezależne, dwujezdniowe przejście przez Aleję Kardynała Wyszyńskiego, w sumie 45 kroków, następnie wzdłuż Alei Powstańców Wielkopolskich 220 kroków do ulicy Józefa Wybickiego bez żadnej sygnalizacji.
Stąd należy iść w prawo około 300 kroków do Wybickiego nr 14. Skręć w prawo i wejdź przez otwartą metalową bramę w ogrodzeniu. Tędy wjeżdżają też samochody by parkować przy ośrodku.
Nie ma krawężników, więc idź prosto 40 kroków jezdnią, a następnie 70 kroków łukiem w prawo, wówczas po lewej stronie, ukośna poręcz poprowadzi w lewo do wejścia przez automatycznie rozsuwające się drzwi do budynku hotelu.
Obecnie, na pierwszym piętrze hotelu, znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.

Szczegółowy opis drogi.

(Uwaga! Po wyjściu z autobusu, gdybyś lewą stroną chodnika poszedł wstecz około 100 metrów (czyli 200 kroków), po lewej stronie schodami w górę, mógłbyś wejść do sklepu „Biedronka”).
Do PZN i ośrodka „Homer”, po wyjściu z autobusu idź wstecz blisko jezdni około 30 kroków do nieco obniżonego krawężnika, czyli prawie do trawy na wprost. Przejdź w prawo przez jezdnię oznaczoną białymi pasami. Nie ma tu żadnej sygnalizacji, ale można legalnie przechodzić. Po przejściu idź w lewo 130 kroków, czyli do autobusowej wiaty, od której autobusami nr 71 i 77 można bez przesiadki pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.
Od wiaty idź lewą stroną, wówczas po 50 krokach będzie początek żywopłotu po prawej stronie. Od tego miejsca chodnik się bardzo zwęża. Po 20 krokach dojdziesz do udźwiękowionego przejścia w lewo, na które nie wchodź. Idź prosto jeszcze 20 kroków do trawnika. Skręć w prawo. Mając po lewej stronie trawnik, po 30 krokach dojdziesz do słupa z udźwiękowioną sygnalizacją, za którym pójdziesz przez jezdnię w lewo.
Uwaga! Po lewej stronie słupa z sygnalizacją jest ścieżka rowerowa przez jezdnię.
Wyjątkowo na tym skrzyżowaniu Alei Kardynała Wyszyńskiego i Alei Powstańców Wielkopolskich, podczas światła czerwonego, na wysokości 130 cm, z głośnika z przyciskiem na słupie usłyszysz sygnał w postaci stukania w odstępach sekundowych, więc czekaj na inny dźwięk dochodzący z góry, czyli na światło zielone. Po przejściu pierwszej jednokierunkowej jezdni Kardynała Wyszyńskiego idź chodnikiem prosto 15 kroków, by dojść do drugiej jednokierunkowej jezdni z niezależną sygnalizacją. Idź lewą stroną, by znów usłyszeć stuk brzmiący podczas aktywnego światła czerwonego.
Po przejściu jezdni idź kilka kroków na godzinę pół do jedenastej, by dojść do chodnika prowadzącego wzdłuż alei Powstańców Wielkopolskich. Po 120 krokach dojdziesz do wiaty autobusowej przy już nieczynnej furtce, przez którą kiedyś można było wejść do już nieistniejącego frontowego budynku ośrodka rehabilitacji „Homer” i do dawnej siedziby PZN.
Idź dalej chodnikiem 100 kroków, czyli do wąskiej ulicy Józefa Wybickiego bez żadnej sygnalizacji.
Z tego miejsca można w prawo idź około 300 kroków do Wybickiego 14.
Niewidomym jednak proponuję najpierw przejść przez nią i wówczas skręcić w prawo, by iść lewą stroną ulicy Wybickiego. po 120 krokach przejść bardzo wąską ulicę Powstańców Śląskich z wyraźnymi krawężnikami ale bez żadnej sygnalizacji.
Gdy po następnych 180 krokach dojdziesz do betonowego kwadratowego słupa latarni, stojącego pół metra od płotu, czyli pionowych kwadratowych szczebli, przejdź koniecznie od razu, albo nieco wcześniej, prostopadle na drugą stronę jezdni.
(Uwaga! Nie pomyl się, bo 60 kroków wcześniej, od wspomnianego słupa latarni, 30 centymetrów od płotu, stoi betonowy słup, za którym, w odległości 10 cm, stoi okrągły słup. W tym miejscu płot, to siatka ogrodzeniowa).
Po przejściu jezdni idź chodnikiem w lewo. Po około dwóch krokach wyczujesz obniżenie chodnika, czyli na wejście i na wjazd przez otwartą bramę w prawo, na posesję nr 14, za którą jest budynek ośrodka rehabilitacji.
A więc po wejściu idź jezdnią 40 kroków prosto, następnie wzdłuż prawego krawężnika i trawnika łukiem w prawo prawie 70 kroków do wejścia do hotelu, przechodząc w połowie tego odcinka na lewą stronę jezdni, na wąski chodnik. Po lewej stronie będzie początek ukośnie prowadzącej poręczy 3 metry w lewo, do automatycznie rozsuwających się drzwi. 7 kroków na godz. pół do drugiej będzie recepcja.
Obecnie, na pierwszym piętrze hotelu znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.
Uwaga! Z przystanku obok którego przechodziłeś, autobusami linii 65 i 68 można bez przesiadki pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Leśna, a Autobusem linii 64, można pojechać na Osiedle Błonie albo wysiąść na ulicy Trzeciego Maja przy ośrodku imienia Braille’a, albo na Rondzie Jagiellonów.
Aby z tego przystanku dojechać do dworca Bydgoszcz Główna, należy 1 przystanek pojechać obojętnie którym autobusem i z tego samego przystanku, czyli na Powstańców Wielkopolskich przy Lelewela (czyli 50 metrów za Lelewela), pojechać autobusami nr 71 lub 77. Przypominam, że miejskie autobusy stają jeden za drugim, a przed dworcem Bydgoszcz Główna – jeden za drugim nawet po 3.

Oto jeszcze inna droga od przystanku koło „Biedronki”, której niewidomym zdecydowanie nie polecam, chyba, że chcesz się dowiedzieć, gdzie znajduje się sklep „Biedronka”.

Po wyjściu z autobusu na przystanku przy „Biedronce”, najpierw idź wstecz lewą stroną chodnika ponad 200 kroków dokładnie prosto, czyli do bardzo wystających schodów w górę po lewej stronie, prowadzących do sklepu „Biedronka.
Po drodze, najpierw po 50 krokach będziesz przechodzić wąską, bez żadnej sygnalizacji, ulicę Żmudzką. W pobliżu sklepu, po lewej i po prawej stronie chodnika, parkuje wiele samochodów.
Za długimi wspomnianymi schodami do Biedronki idź jeszcze 20 kroków prosto do krawężnika w górę, czyli do chodnika. Idź tym podwyższonym chodnikiem w prawo kilka kroków do udźwiękowionego przejścia przez Aleję Powstańców Wielkopolskich.
Po przejściu przejdź w lewo przez dwie niezależnie udźwiękowione przejścia przez jezdnie Alei Kardynała Wyszyńskiego.
Dalszy ciąg drogi już przeczytałeś wyżej.

3. Droga do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN od przystanku autobusowego Powstańców Wielkopolskich-Lelewela, jadąc od strony dworca kolejowego Bydgoszcz Główna albo Bydgoszcz Leśna.

Gdy wysiądziesz na Powstańców Wielkopolskich przy Lelewela, ośrodek będzie ponad 500 nie kroków ale metrów dalej, ale po lewej stronie i 150 metrów od Alei Powstańców Wielkopolskich. Więc najpierw należy się cofnąć 40 metrów do udźwiękowionego skrzyżowania, a po przejściu idź 400 metrów w prawo, czyli lewą stroną Alei Powstańców Wielkopolskich do ulicy Józefa Wybickiego.
Na przestrzeni ostatnich 200 kroków tego prostego odcinka, po lewej stronie będzie przydatny szczegół, czyli półmetrowej wysokości murek. Gdy się skończy, w lewo będzie wąska ulica Józefa Wybickiego bez żadnej sygnalizacji, w którą należy skręcić.
(Pożyteczna uwaga: 100 kroków przed ulicą Wybickiego, nad wspomnianym murkiem dodatkowo jest siatka ogrodzeniowa).
Z tego miejsca należy iść 300 kroków, by dotrzeć do adresu Wybickiego nr 14, który jest po prawej stronie.
Niewidomym proponuję ten odcinek iść lewą stroną ulicy. Po 120 krokach przejdź bardzo wąską ulicę Powstańców Śląskich z wyraźnymi krawężnikami ale bez żadnej sygnalizacji.
Gdy po następnych 180 krokach dojdziesz do betonowego kwadratowego słupa latarni, stojącego pół metra od płotu, czyli pionowych kwadratowych, metalowych szczebli, przejdź koniecznie od razu, albo 3 kroki wcześniej, prostopadle na drugą stronę jezdni.
(Uwaga! Nie pomyl się, bo 60 kroków wcześniej, od wspomnianego słupa latarni, 30 centymetrów od płotu, stoi betonowy słup, przy którym w odległości 10 cm, stoi okrągły słup. W tym miejscu płot, to siatka ogrodzeniowa. Wcześniej, od ulicy Powstańców Śląskich do tego miejsca nie ma słupów).
Po przejściu jezdni ulicy Wybickiego idź chodnikiem w lewo. Po około dwóch krokach wyczujesz obniżenie chodnika, czyli na wejście i na wjazd przez otwartą bramę w prawo, na posesję nr 14, za którą jest budynek ośrodka rehabilitacji.
Po wejściu idź jezdnią 40 kroków prosto, następnie wzdłuż prawego krawężnika i trawnika łukiem w prawo prawie 70 kroków do wejścia do hotelu, przechodząc w połowie tego odcinka na lewą stronę jezdni, na wąski chodnik. Po lewej stronie będzie początek ukośnie prowadzącej poręczy 3 metry w lewo, do automatycznie rozsuwających się drzwi. 7 kroków na godz. pół do drugiej będzie recepcja.
Obecnie, na pierwszym piętrze hotelu znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.
Uwaga! Gdybyś z Alei Powstańców Wielkopolskich nie skręcił w ulicę Wybickiego i poszedł prosto 100 kroków, doszedłbyś do wiaty autobusowej przy już nieistniejącej furtce, którą kiedyś można było wejść do ośrodka. Na terenie frontowego budynku i łącznika jest budowany sklep „Lidl”, który będzie czynny we wrześniu 2019 roku, być może wcześniej.
Z tego przystanku, autobusami linii 65 i 68, można bezpośrednio dojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Leśna, czyli w kierunku Torunia, Katowic i Warszawy. Uwaga! Do Warszawy niektóre pociągi jadą przez Inowrocław, a nie przez Toruń. Autobusem linii 64 można stąd pojechać na Osiedle Błonie albo do ośrodka imienia Braille’a, wysiadając na ulicy Trzeciego Maja).
Aby z przystanku blisko ośrodka rehabilitacji dojechać do dworca Bydgoszcz Główna, należy 1 przystanek pojechać obojętnie którym autobusem i z tego samego przystanku, czyli na Powstańców Wielkopolskich przy Lelewela (czyli 50 metrów za Lelewela), pojechać autobusami nr 71 lub 77. Przypominam, że miejskie autobusy stają jeden za drugim, a przed dworcem Bydgoszcz Główna – jeden za drugim nawet po 3.

4. Skrócony i szczegółowy opis drogi do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN, od przystanku autobusowego na Powstańców Wielkopolskich-Wyszyńskiego, znajdującego się naprzeciw „Biedronki”, z którego, autobusami nr 71 lub 77, można pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.

Skrócony opis drogi.

Gdy wysiądziesz z autobusu na przystanku Aleja Powstańców Wielkopolskich-Kardynała Wyszyńskiego, jadąc w stronę dworca kolejowego, idź Aleją Powstańców Wielkopolskich do przodu około 200 metrów, czyli do ulicy Józefa Wybickiego. Po drodze należy przejść dwie jezdnie Alei Kardynała Wyszyńskiego z niezależnymi sygnalizacjami dźwiękowymi.
Po ich przejściu idź nadal Aleją Powstańców Wielkopolskich najpierw 120 kroków do wiaty autobusowej przy furtce, przez którą kiedyś można było wejść do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN. Następnie nadal chodnikiem Powstańców Wielkopolskich idź 100 kroków do wąskiej, bez żadnej sygnalizacji ulicy Józefa Wybickiego.
Dalej idź następująco: W prawo chodnikiem około 300 kroków do Wybickiego nr 14. Skręć znów w prawo i wejdź przez otwartą metalową bramę w ogrodzeniu. Tędy wjeżdżają też samochody by parkować przy ośrodku. Nie ma krawężników, więc idź prosto 40 kroków jezdnią, a następnie 70 kroków łukiem w prawo, wówczas po lewej stronie, ukośna poręcz poprowadzi cię w lewo do wejścia przez automatycznie rozsuwające się drzwi do budynku hotelu. 7 kroków na godzinie pół do drugiej będzie recepcja. Obecnie, na pierwszym piętrze hotelu, znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.

Szczegółowy opis drogi.

Od przystanku autobusowego najpierw idź do przodu 70 kroków do udźwiękowionego przejścia w lewo. Nie przechodząc przez nie, idź nadal prosto 20 kroków, czyli do trawnika, i dalej w prawo 30 kroków (mając po lewej stronie trawnik), by dojść do słupa, od którego usłyszysz na tym skrzyżowaniu dźwiękowy sygnał w postaci stuku w odstępach sekundowych, brzmiący w czasie aktywnego czerwonego światła. Stuk brzmi z pudełka z przyciskiem na słupie, na wysokości 130 cm. Po lewej stronie tego słupa będzie ścieżka rowerowa. Gdy z góry usłyszysz inny dźwięk, tzn. że włączyło się światło zielone.
Za pierwszą jednokierunkową jezdnią idź nadal prosto chodnikiem 15 kroków do drugiej jezdni z niezależną sygnalizacją. Po przejściu idź nieco w lewo, by dalej iść chodnikiem wzdłuż Alei Powstańców Wielkopolskich najpierw 120 kroków do wiaty autobusowej i przy już nie czynnej furtce, przez którą kiedyś można było wejść do już nieistniejącego frontowego budynku ośrodka rehabilitacji „Homer” i do PZN.
Z tego miejsca idź dalej jeszcze 100 kroków, czyli do wąskiej ulicy Józefa Wybickiego bez żadnej sygnalizacji.
Z tego miejsca idź w prawo około 300 kroków do Wybickiego 14. Niewidomym jednak proponuję najpierw przejść przez nią i wówczas skręcić w prawo, by iść lewą stroną ulicy Wybickiego. po 120 krokach przejdź bardzo wąską ulicę Powstańców Śląskich z wyraźnymi krawężnikami, ale bez żadnej sygnalizacji.
Gdy po następnych 180 krokach dojdziesz do betonowego kwadratowego słupa latarni, stojącego pół metra od płotu, czyli pionowych kwadratowych metalowych szczebli, przejdź koniecznie od razu, albo nieco wcześniej, prostopadle na drugą stronę jezdni.
(Uwaga! Nie pomyl się, bo 60 kroków wcześniej, od wspomnianego słupa latarni, 30 centymetrów od płotu, stoi betonowy słup, przy którym, w odległości 10 cm, stoi okrągły słup. W tym miejscu płot, to siatka ogrodzeniowa).
Po przejściu jezdni idź chodnikiem w lewo, czyli prawą stroną ulicy. Po około dwóch krokach wyczujesz obniżenie chodnika, czyli na wejście i na wjazd przez otwartą bramę w prawo, na posesję nr 14, za którą jest budynek ośrodka rehabilitacji.
Po wejściu przez bramę idź jezdnią 40 kroków prosto, następnie wzdłuż prawego krawężnika i trawnika łukiem w prawo prawie 70 kroków do wejścia do hotelu, przechodząc w połowie tego odcinka na lewą stronę jezdni, na wąski chodnik. Po lewej stronie będzie początek ukośnie prowadzącej poręczy 3 metry w lewo, do automatycznie rozsuwających się drzwi. 7 kroków na godz. pół do drugiej będzie recepcja.
Obecnie, głównie na pierwszym piętrze hotelu znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.
Uwaga! Z przystanku autobusowego, obok którego przechodziłeś, autobusami linii 65 i 68 można bez przesiadki pojechać do dworca kolejowego Bydgoszcz Leśna, a Autobusem linii 64, można pojechać na Osiedle Błonie albo wysiąść na ulicy Trzeciego Maja przy ośrodku imienia Braille’a, albo na Rondzie Jagiellonów.
Aby z tego przystanku dojechać do dworca Bydgoszcz Główna, należy 1 przystanek pojechać obojętnie którym autobusem i z tego samego przystanku, czyli na Powstańców Wielkopolskich przy Lelewela (czyli 50 metrów za Lelewela), pojechać autobusami nr 71 lub 77. Przypominam, że miejskie autobusy stają jeden za drugim, a przed dworcem Bydgoszcz Główna – jeden za drugim nawet po 3.

5. Droga do ośrodka rehabilitacji i do siedziby PZN, od przystanku tramwajowego na ulicy Chodkiewicza przy ulicy Wybickiego.

Gdy wysiądziesz na ostatnim przystanku na ulicy Chodkiewicza przy ulicy Józefa Wybickiego, idź do przodu około 20 metrów i skręć w prawo. Idź około 110 do 120 kroków, czyli do kwadratowego betonowego słupa latarni stojącego pół metra od płotu i przejdź prostopadle na lewą stronę jezdni. Uwaga! Po drodze, na chodniku stoją również inne słupy.
Dokładnie tutaj jest otwarta brama w ogrodzeniu przy ulicy Wybickiego 14.
Po przejściu jezdni należy odnaleźć obniżenie chodnika, czyli wejście i wjazd przez otwartą bramę na posesję nr 14, za którą jest budynek ośrodka rehabilitacji.
A więc po wejściu przez bramę idź jezdnią 40 kroków prosto, następnie wzdłuż prawego krawężnika i trawnika łukiem w prawo prawie 70 kroków do wejścia do hotelu, przechodząc w połowie tego ostatniego odcinka na lewą stronę jezdni, na wąski chodnik. Po lewej stronie będzie początek ukośnie prowadzącej poręczy 3 metry w lewo, do automatycznie rozsuwających się drzwi. 7 kroków na godzinie pół do drugiej będzie recepcja.
Obecnie, na pierwszym piętrze hotelu znajdują się pokoje biurowe PZN, również powiatowego koła i na drugim piętrze biblioteka.
Pomieszczenia dydaktyczne ośrodka, obecnie są usytuowane w pobliżu auli, czyli na pierwszym piętrze, ale nad stołówką.

Opracował: Marek Andraszewski

Polski Związek Niewidomych - Okręg Kujawsko-Pomorski © 2009 - PC-Expert