Przejdź do treści
Dołącz do nas 
Polski Związek Niewidomych
Okręg Kujawsko-Pomorski
15 września 2024,
Albina, Nikodema, Marii
« wstecz
A+ | A- | reset   kontrast | wyłącz obrazki

PEŁNOPRAWNY OBYWATEL

Projekt realizujemy  w okresie od 1.04 do 31.12.2017 r.  

• 2 szkolenia dla 72 liderów przedstawicieli 18 Kół Powiatowych. Każde szkolenie dla 36 osób – terminy szkoleń 30.05 – 1.06 oraz 2-4.10.2017 r. 

Tematyka szkolenia: BARIERY W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ ORAZ UDOGODNIENIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU 

• WARSZTATY DLA INSTYTUCJI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ „OBSŁUGA NIEWIDOMEGO KLIENTA” – dla 10 instytucji

• doradztwo dla instytucji użyteczności publicznej, które są  zainteresowane zwiększeniem dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, poprawą jakości świadczonych usług oraz wprowadzaniem udogodnień dla tej grupy odbiorców. Doradztwo będzie prowadzone telefonicznie, mailowo oraz osobiście w siedzibie naszego stowarzyszenia – dla zainteresowanych. Przygotowujemy materiały dla instytucji. 

Zaproponujemy wiele prostych rozwiązań, niewiążących się z dużymi nakładami finansowymi, które w dużym stopniu mogą ułatwić osobom z uszkodzonym wzrokiem załatwianie różnorodnych spraw i zwiększyć ich bezpieczeństwo i samodzielność w korzystaniu z teoretycznie „powszechnie dostępnych usług”. Zapoznanie z zasadami prawidłowej pomocy i savoir vivre wobec osoby niewidomej pozwoli uniknąć niezręczności, zapobiegnie sprawieniu niezamierzonej przykrości, zniechęceniu do urzędów i urzędników.

Dla  pracowników instytucji publicznych zorganizujemy warsztaty, podczas których pracownicy będą mogli wcielić się w rolę osoby niewidomej (zakładając gogle) lub słabo widzącej (wykorzystując posiadane przez nas symulatory widzenia) i na własnej skórze przekonać się jakie trudności można spotkać podczas wykonywania tak prozaicznych czynności jak załatwienie spraw w urzędzie. Warsztaty zostaną przeprowadzone na terenie instytucji, która zgłosi chęć uczestnictwa. 

Daje to możliwość udzielenia wskazówek z zakresu dostosowania przestrzeni publicznej. Pracownicy instytucji zostaną przeszkoleni jak prawidłowo pomóc osobom niewidomym i słabo widzącym. 

Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 52 341 32 81

Instytucje w których odbędą się warsztaty i przychylnie odniosą się do wskazówek środowiska osób z dysfunkcją wzroku, otrzymają  certyfikaty poświadczające że dana instytucja jest przyjazna wobec osób niewidomych.

Działania realizowane są w ramach projektu "PEŁNOPRAWNY OBYWATEL” współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

 

Polski Związek Niewidomych - Okręg Kujawsko-Pomorski © 2009 - PC-Expert